Zöldülő Interjú: Tóth Andi (Háztartásom Hulladék Nélkül)

Első Zöldülő interjúmban Tóth Andival beszélgetek, akit a Háztartásom Hulladék Nélkül blogból vagy Facebook csoportból ismerhettek. Andi könyve a Dobd ki a szemetest! már ebook formában is megvehető innen.

  1. Hogyan találtál rá a hulladékmentes életmódra? Mi győzött meg arról, hogy ez a te utad?

4,5 évvel ezelőtt egy cikk hatására változtattam. Korábban azt gondoltam, hogy én valóban környezettudatosan élek, de a cikk megmutatta a korábbi életünk buktatóit. Nevezetesen azt, hogy milyen sok szemetet termelünk. Nem nagyon kellett győzködni magamat ennek az új útnak a helyességéről, mivel a kiborított szemeteskukám egyértelműen megmutatta, hogy van mit javítanunk, van hova fejlődnünk a környezettudatosságunkban.

2. Milyen újítást volt a legegyszerűbb bevezetni? Mi az, aminél több idő kellett az átállásra?

Nagyon egyszerű volt a nejlon zacskók és műanyag szatyrok elhagyása. Nehezebb, és még mindig nincs meg az egész családnak ideális megoldás, a fogkrém és a dezodor alternatív termékekkel történő kiváltása.

3. Mik a legnagyobb tévképzetek az emberek fejében a hulladékmentes élettel kapcsolatban?

Talán az, hogy ez az életmód idő és pénzigényes. Valójában egyik sem igaz rá, sőt miután a mindennapjaink részévé válik ez az életmód, onnantól kezdve rengeteg időt spórolhatunk általa. A pénztárcánkat pedig saját tapasztalatom alapján állíthatom, hogy egyértelműen kíméli. De ehhez szükséges a tudatosság.

4. A családod könnyen alkalmazkodott a változásokhoz? Van valami jó tipped arra, milyen fortélyokkal lehet ellenálló családtagjaink/ barátaink kedvesen a hulladékmentesség felé terelgetni?

A család alkalmazkodása változó volt. Ez attól függött, hogy éppen milyen alternatív megoldást próbáltam bevezetni. Van ami könnyen ment, van ami nehezen, vagy esetleg sehogy sem. Nem gondolom, hogy az erőszakos nyomásgyakorlás célravezető lenne. Minden családtagnál érdemes olyan előnyöket is megmutatni, ami annak a családtagnak vonzó. Ez lehet akár a pénz, vagy az egyszerűség, vagy az időtakarékosság, stb.

5. Sokan attól tartanak, hogy a hulladékmentes élet „hozzávalói” nehezen beszerezhetőek. Budapesten elég sok biobolt van, na meg persze ott a Liget csomagolásmentes bolt is, de a fővároson kívül azért más a helyzet. Te Gödöllőn élsz, mennyire egyszerű/ nehéz nálatok a tudatos bevásárlás?

Nálunk a városban nincs ilyen bolt. Viszont az üzletek egyre többfelé nyitottak az alternatív vásárlási módszerekre. Azaz gyakorlatilag, ami kimérve vásárolható bármelyik boltban, azt kiadják saját csomagolásban. Olyan helyek is nyitottak, amiről nem is gondolnánk, hogy ennyire együttműködőek. De üzleten belül is dolgozhat két különböző hozzáállású eladó, az egyik nyitott, a másik kevésbé. Szerintem egyszerűen csak vennünk kell a bátorságot, és merjük saját csomagolóeszközünkbe kérni a termékeket. Gödöllőn 1-2 termék kivételével mindent meg tudok így vásárolni. Amit nem, arra marad a hozzánk legközelebb eső csomagolásmentes bolt, ahova fél évben egyszer ellátogatok, és megveszem ezeket a cikkeket.

6. Érzésed szerint javult-e az utóbbi években a környezetvédelem/hulladékmentesség/ tudatos életmód helyzete Magyarországon? Milyen oldalakat, eseményeket ajánlanál a tájékozódni vágyóknak?

Az egyének oldaláról javult a helyzet, hiszen látszik, hogy egyre többeknél igényként jelenik meg a hulladék csökkentése. A gazdasági szféra szereplői között is egyre többen próbálnak változásokat meghozni, bár ez még elég gyerekcipőben jár, és inkább csak látszatmegoldásokat nyújt sok esetben. Szakmai szempontból hiteles szervezetnek a Humusz Szövetséget tartom, így az ő általuk szervezett események és a honlapjukon található információk rendkívül hasznosak. Továbbá a Kisközösségi Program oldalán található információk is sokat segíthetnek a szemléletmód/életmódváltásban.

7. Bár a legtöbb könyvesbolt zárva, az olvasók szerencsére most már ebook formában is olvashatják Dobd ki a szemetest! című könyvedet. Honnan jött az ötlet, hogy könyvet írj? Mi volt a legemlékezetesebb olvasói visszajelzésed?

Nem vagyok író, inkább csak a magam szórakoztatására kezdtem írni a blogot. 2 év alatt rengeteg tapasztalatot gyűjtöttem. Barátok unszolására kezdett foglalkoztatni a gondolat, hogy ezt a sok információt rendszerbe szerkesszem, hogy mások által könnyebben feldolgozható, alkalmazható legyen. Így született a könyv gondolata és maga a könyv. Olvasói visszajelzések közül nem tudnék egy legjobbat kiragadni. Hiszem azt, hogy minden egyes ember, aki csak egy kicsit is változtat az én hatásomra, azt már sikernek könyvelhetem el.

8. A járvány miatt sokan otthon ragadtunk, és próbáljuk tevékenyen tölteni az időt esetleg kipróbálni/megcsinálni olyan dolgokat, amikre eddig nem volt érkezésünk. Mik azok az egyszerű változtatások, amiket ezen időszak alatt is meg lehet ejteni? Mivel érdemes kezdeni?

A facebook oldalamon minden nap egy-egy tippet osztok meg az olvasókkal, ez a sorozat már egy hónapja tart, amióta mi is itthon maradunk. Érdemes ezeket a tippeket követni, figyelni, kipróbálni. Ezen kívül a legegyszerűbbekkel kell indulni: végig kell gondolni, hogy mi az a termék ami miatt szeretnénk ebben a speciális helyzetben is boltba mennünk. Mielőtt nekiindulunk, gondoljuk végig, hogy kit tudjuk-e váltani otthon fellelhető dologgal. Például, elfogy a tusfürdő, akkor kezdjük el felhasználni az otthoni szappanokat a tusfürdő helyett. Vagy elfogy a papírszalvéta, daraboljunk fel egy régi, használaton kívüli textil terítőt, és kezdjük el textilszalvétaként használni. Ugyanez érvényes lehet a papír zsebkendő, vagy akár a wc papír kiváltására is. De gondolkodhatunk az élelmiszer hulladékunk csökkentésén is: mi az, amit kidobnánk – kidobás helyett legyünk kreatívok és alakítsuk át.

9. Az ünnepek (húsvét, karácsony, stb.) alatt a szokásosnál több hulladék termelődik, az ember hajlamos felesleges kiadásokba bocsátkozni? Adnál egy-két tippet, hogyan kerüljük ezt el és hogyan ünnepeljünk hulladékmentesen?

Ha valóban tudatosan élünk, akkor nem lesz a kiemelt ünnepnapokon jelentősen megnövekedett háztartási szemetünk. Próbáljuk meg átértékelni a saját fejünkben, hogy mi az ami valódi értéket jelent szánunkra, mi az amit valóban szeretnénk: például egy újabb cipő, kütyü, vagy esetleg pár óra boldog együttlét, vagy egy felejthetetlen élmény.

10. Mit tartasz legnagyobb sikerednek? Mit szeretnél még elérni?

A legnagyobb sikerem egyértelműen a könyvem sikere. Másfél év alatt reklám és marketing nélkül több mint 6000 példány fogyott el, a kiadóval egyeztetve 2018 őszén 1500 db-ra saccoltunk. A célom viszont nem egy újabb könyv megírása, hanem egy szebb, tisztább, élhetőbb, fenntarthatóbb jövő biztosítása a gyerekeim számára. A célom, hogy büszkén és tiszta lelkiismerettel tudjak tükörbe nézni: én mindent megtettem annak érdekében, hogy ők egy szebb világban élhessenek. Hiszem, hogy minden lépés számít, erre bárki, mindenki képes. Szeretném felnyitni az emberek szemét, hogy ők is képesek a változtatásra a saját jövőjük, a gyermekeik jövője érdekében. Ebben nyújtok nekik segítséget a könyvem által, és egyéni tanácsadások által.

Köszönöm szépen a válaszokat!

Honlap: https://hulladeknelkul.hu/

Blog: https://zero-hulladek.blogspot.com/

Facebook:https://www.facebook.com/zerohulladek/

Youtube:https://www.youtube.com/channel/UChnNkOjE579x_4OrytmJV6A

Instagram: https://www.instagram.com/haztartasom_hulladek_nelkul/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.